A hulladékkezelésről és más kérdésekről.
A nyár napjait éljük, remek a Balaton vize, sok nyaraló és visszatérő vendég jön hozzánk. Sajnos vannak azonban visszatérő problémák, amelyek megkeserítik mind az itt élők, mind a pihenni vágyók életét. Ezekről és pár mostanában felmerült kérdésről beszélgettünk Jurics Tamással, Balatonkenese jegyzőjével.
– Időről időre szemeteszsákok, kidobott holmik, nem egyszer építési hulladékkupacok jelennek meg Balatonkenese közterületein…
– Előre bocsátom, mert szeretném, ha senki nem értené félre: minden, amiről most beszélünk, csak az emberek egy részére jellemző. Valamiért kialakult az a gyakorlat, hogy szabaduljunk meg a szeméttől gyorsan, stikában. Ez a magatartás sok szempontból nem jó. A hulladéktól való megszabadulásnak vannak legális lehetőségei, ezért sokakkal egyetemben nem értem, miért nem él vele mindenki. Nagyon köszönjük mindazoknak, akik betartják a szabályokat, de sajnos vannak köztünk olyanok, akik nem.
– És a szemetelésnek ráadásul többféle formája jelentkezik.
– Idén a legnagyobb probléma a lomhulladékokkal van. Attól, hogy valaki szabálysértést követ el, másoknak még nem kell. Vagyis azért, mert a szomszéd kitette a lomokat, másnak nem kell, kivéve, ha ő is megbeszélte annak elszállíttatását a szolgáltatóval. Ez ugyanis a házhoz menő lomelszállítás lényege. Jövőre javasolni fogom, hogy ne legyen házhoz menő lomtalanítás, hanem egy évben egy alkalommal tartsuk, ugyanúgy, mint régen.
– Pedig a jelenlegi rendszer éppenhogy felhasználóbarát, hiszen a lakóknak, nyaralótulajdonosoknak nem kell az évenkénti lomtalanításhoz alkalmazkodniuk, tehát nem kell magukat szabaddá tenni az őszi vagy tavaszi lomtalanítás időpontjára, hanem áprilistól októberig akkor hívják a szolgáltatót a lomok elszállítására, amikor ráérnek elvégezni a munkát. Az egésznek csak annyi a feltétele, hogy a hónap tizenötödikéig bejelentsék a szolgáltatónak, hogy lomelszállítást kérnek.
– Erre minden szemétdíjat fizető ingatlantulajdonosnak évi egy alkalommal lehetősége van. Benne foglaltatik a szemétszállítás díjában.
– A részletek Hírlapunk valamennyi számában ott vannak, csak el kell olvasni. – A házhoz menő lomtalanítás azért is jó, mert így nem jönnek a lomizók, hiszen nem lehet tudni, hogy ki mikor lomtalanít – azt csak az éppen lomtalanítást kérő és a szolgáltató tudja, akinek az ingatlantulajdonos bejelenti.
– Igen, éppen ez volt az egyik cél. – Egy társadalom akkor felnőtt, ha a tetteinek a másodlagos és harmadlagos következményeivel is tisztában van. Sajnos van egy réteg, amely nem érett arra, hogy például igénybe vegyen egy olyan egyszerű, és mások számára működőképes szolgáltatást, mint a hulladékszállítás. Pedig egyszerű, és az emberi együttélés elemi szabályai szerint alapvetően fontos. Néhány nemzedékkel ezelőtt az emberek még úgy nőttek fel és szocializálódtak, hogy a házuk előtt felsepertek, rendet tartottak – ezek az emberek nem fogják a szemetüket nejlonzacskóban a bolt előtt vagy más közterületen letenni. Vannak, akiket egyáltalán nem érdekel Balatonkenese. Ők csak használják – ide jönnek, tiltott helyen fürdenek, szemetelnek, aztán hazamennek. Ezekkel az emberekkel semmilyen szinten nem tudunk egyetérteni vagy közösséget vállalni.
– Lomhulladékba se fér bele persze minden.
– Amiről a szolgáltató leírja, hogy nem szállítja el, nem azért teszi, mert nem akar együttműködni, hanem mert az a hulladék más elbánást igényel – például veszélyesnek minősül, és egy rendes lomelszállítás keretein belül nem kezelhető.
– Másik visszatérő probléma a kerti hulladékok sorsa.
– Erre is vannak alternatív módok, mielőtt valaki fogná és meggyújtaná a száraz leveleket, füvet és ágakat. A zöldhulladék esetében leginkább a komposztálást ajánljuk. Az előállított komposztot helyben használhatja fel a kerttulajdonos. Már csupán a lenyírt fűvel is remek eredményeket lehet elérni a talajjavítás érdekében. Műanyag komposztládában hamarabb, faládában kicsit lassabban komposzt keletkezik, melyet ősszel egyszerűen szét lehet teríteni a kertben. Ha a zöldhulladékot mindig elvisszük a területről, egy idő után annyira tápanyagszegénnyé válik a talaj, hogy még a fű sem nő rendesen, hiszen nem lesz miből táplálkoznia. A komposzt sokkal természetesebb, mint-ha műtrágyákkal próbálnánk pótolni a talaj tápanyagait, ráadásul környezetbarát.
– A komposztálásról, annak módjáról és hasznáról kertészeti rovatunkban is rendre szó esik.
– Aki nem ér rá vagy nem akar komposztálni, annak megvan a lehetősége, hogy a zöldhulladékot kifejezetten erre a célra szolgáló zsákban a szolgáltatóval elszállíttassa. A zöldhulladékos zsák lebomló anyagból készül; a fekete zsákban kitett kerti hulladékot azért nem viszik el, mert nem lebomló, így a hulladékszállítónak külön kell kezelnie, erre pedig nincs kapacitása. A zöldhulladék-elszállítás díja kevés: gyakorlatilag a kifizetett hulladékszolgáltatási díj árában benne van.
– Van, aki az építési törmelékektől szabadul meg erdőszélen, árokparton.
– Az építőanyag nem lom. Aki építkezik, annak számolnia kell vele, hogy a keletkező hulladékot el kell szállíttatnia. Nehezen hihető, hogy egy több tíz, vagy akár százmilliós ingatlan tulajdonosának nincs néhány tízezer forintja, hogy a hulladékról szabályszerűen gondoskodjon. Van nyaralótulajdonos, aki ugyan fenntartja a többmilliós ingatlanját, de nincs közszolgáltatási szerződése. A boltnál leteszi a háztartási hulladékot zacskóban – úgy gondolja, így jó… Ha az Önkormányzat nem tudja máshogy megoldani, kénytelen lesz az ezzel kapcsolatban felmerülő költségeket áthárítani.
Kénytelen vagyok hozzátenni, hogy a szemeteléssel kapcsolatos problémák csak és kizárólag szezonban lépnek fel, amikor a nyaralótulajdonosok megjelennek. Ismét hangsúlyozom, természetesen tisztelet a kivételnek, de áprilisban hirtelen feltűnnek a kanapék a közterületeken. Sajnos ez együtt kezdődik a szezonnal. A szemetelőnek gondolnia kellene rá, hogy tevékenységével saját környezetét is károsítja.
– A zöldhulladékkal együtt jelentkezik az égetés problémája.
– A hulladékégetésről és az öncélú égetésről beszélünk. Nem azt kifogásoljuk, hogy valaki egy jó ételt főz szabad tűzön a barátaival, hanem azt, amikor elégeti, ami már nem kell. Egy kerti grillezés nem fojtja a füstjével a fél települést. Égetni május 15-e és szeptember 15-e között még pénteki napokon sem lehet. Ezzel szemben az idei évben azt tapasztaljuk, hogy vannak, akik akár minden nap égetnek. Ez nem csak helyi jelenség, sajnos több településen tapasztalható. Közterület-felügyeletünk a gazos, elhanyagolt ingatlanok felderítése mellett minden ezzel kapcsolatos bejelentést is kivizsgál.
Vannak időszakok, amikor országos tűzgyújtási tilalom lép életbe – erről több forrásból értesülhetnek az emberek –, olyankor még a kijelölt tűzrakóhelyeken sem lehet tüzet gyújtani, beleértve az otthoni tűzrakást is. Ezt azonban nem az önkormányzatok, hanem az Országos Katasztrófavédelem rendeli el és ellenőrzi.
– Sajnos többen nem csak kerti hulladékot égetnek.
– A legrosszabb, mikor a hulladékot tüzelőberendezésben próbálják megsemmisíteni. Ezzel nem elég, hogy légszennyezést okoznak, de saját tüzelőberendezésüknek is ártanak, ám többeket ez sem tart vissza. Neveltetés, megrögzött rossz szokás eredménye. Ráadásul az információkat nagyon nehéz hozzájuk eljuttatni, mert nem akarnak róla tudomást venni.
– Talán most elolvassák és megszívlelik…
– Hiába hívjuk fel a figyelmet a neten, facebook-on, plakáton, levélben vagy szórólapon – mert körülbelül ennyi a lehetőségünk –, ha az érintettek nem olvassák el, a dolog nem működik. Kérek mindenkit, ha bármivel kapcsolatban szabálytalanságot tapasztal, hívja fel rá az elkövető figyelmét; ha pedig nem tudja, tegyen bejelentést a rendőrségnek vagy a közterület-felügyelet munkatársainak. Az elérhetőségüket itt, a Hírlapban is megtalálhatják. Ha a lerakott szemetet egyszerűen csak lefotózzuk, azzal az ügy még nem oldódik meg. Ugyanez a helyzet, ha bárhol hibát tapasztalnak: