Ebben az évben kerek évfordulóhoz érkezett az Alsóréti Üdülő Egyesület. A harminc évvel ezelőtt, 1995-ben 97 fő alapító taggal létrehozott civil szervezet elsődleges célja akkor a Balatonkenese alsóréti üdülőterületén lévő szabadstrand megtartása volt, de általános célkitűzésként a nyaralótulajdonosok mindenkori érdekképviseletét fogalmazták meg. Ezt az Egyesület a város céljainak és érdekeinek figyelembevételével valósítja meg. Jelenlegi taglétszáma 550 fő, ez az alsóréti ingatlantulajdonosok 44%-a, ami jelentős társadalmi beágyazottságot mutat.
Az Alsóréti Üdülő Egyesület közhasznú szervezet,
amelynek főbb célkitűzései:
- az Üdülőtelep fejlesztése, szépítése, tisztaságának és köz-rendjének óvása;
- az Üdülőtelep természetes és épített környezetének, élő-világának védelme, fejlesztése;
- kulturális és sportrendezvények, kiállítások, előadások rendezése, szervezése a közösségi élet, közösségi érzés fenntartása és továbbfejlesztése érdekében;
- az Üdülőtelepen, valamint az Üdülőtelep környezetében a közforgalmi utak fenntartásához, üzemeltetéséhez kapcsolódó tevékenység, a helyi önkormányzattal együttműködve.
Az Egyesület közhasznú tevékenysége kiterjed az olyan feladatokra is, mint az egészségvédelem, a sport, a környezet-védelem, a természetvédelem, a kulturális tevékenység, a köz-rend és közlekedésbiztonság védelme, valamint a bűnmegelőzés. Ennek során együttműködik Balatonkenese Város Önkormányzatával, a hatóságokkal és a balatonkenesei Polgárőrséggel.
A balatonkenesei alsóréti üdülőterületen az elő-, utó-, és fő-szezonban évente 10-15 ezer látogató, nyaralóvendég fordul meg. Jogos igényük, hogy számukra az élet- és vagyonbiztonság, a közbiztonság, a közlekedésbiztonság, a szabadidő tartalmas eltöltésének lehetősége biztosítva legyen.
Mindezek érdekében
az Egyesület tevékenységének
főbb eredményei:
- az Alsóréti Szabadstrandon vízi bejáró, napozóstég, röplabdapálya létesítése, a járdák tér-kövezése, kerékpártárolók készíttetése;
- az Egyesületen belül horgász és tenisztagozat létrehozása;
- a horgásztelepen a stégrend-szer kiépítése;
- a területen két játszótér létesítése, az utak mellett padok és hulladékgyűjtők kihelyezése, virágosítás;
- a közterületeken rendszámleolvasó és térfigyelő kamera-rendszer kiépítése;
- az alsóréti úthálózat karbantartásához anyagi hozzájárulás nyújtása;
- a terület biztonságos közlekedésének javítását szolgáló táblák kihelyezése;
- a köztisztaság javítása érdekében extra hulladékszállítás megszervezése;
- évente szezonnyitó családi nap rendezése kulturális, sport és egyéb közösségépítő programokkal;
- bekapcsolódás a város életébe (részvétel az Önkormányzat testületi ülésein, ünnepi alkalmakkor koszorúzás, városi rendezvények látogatása).
Az Alsóréti Üdülő Egyesület tevékenységének
társadalmi hatása
A kulturális és sportrendezvények szervezése révén közösség létrehozása, a közösségi élet, közösségi érzés fenntartása, továbbfejlesztése.
A szabadidő tartalmas eltöltését a strandoláson kívül a sport- és hobbitevékenységek biztosítják. Az Egyesület a kulturált strandolási lehetőség biztosításához a Szabadstrand fejlesztésével járult és járul hozzá. Évente gondoskodik a nád nyomvonalának megtartásáról és a medertisztításról, a vízbe vezető bejáró és napozóstég behelyezéséről és kivételéről. Az egyesületi tagok számára lehetőséget ad a sup és egyéb vízi eszközök zárt őrzésére. A strand bejáratánál, irodája előtt értékmegőrző szekrényt helyeztetett el, amely a vagyontárgyak biztonságos elrakását teszi lehetővé, ezzel hozzájárulva a nyugodt strandoláshoz. A szörfös vendégek biztonságos vízbe jutása érdekében a Parti sétány elején szörflejáró sólyát létesített.
Az üdülőegyesület keretén belül két sporttagozat működik. Az egyik az Egyesülettel egyidős, azaz harminc éve működő, 50 sporthorgászt egyesítő horgásztagozat, a másik 2023 óta a teniszezők tagozata, 10-15 sportolóval. Mindegyik tagozat kor-összetétele a fiatal korosztálytól a középkorúakon át a szenior kategóriáig terjed.
A sportok és a hobbitevékenységek mindegyike hozzájárul az egészség megőrzéséhez, a munkavégzéshez szükséges regenerálódáshoz, a közösséghez tartozáshoz, ezáltal a jóllét érzésének megéléséhez.
Mivel az Alsóréti Strand „szabad strand”, ezért minden fejlesztés, ami a strandon és azon kívül történik, széles vendég-kört érint, strandszezonban akár naponta 500-900 főt is.
Az Egyesület munkájának egyik jelentős része a nyaraló-terület tisztaságának elősegítése, amihez egész éven át biztosítja a különböző funkciójú szemeteszsákokhoz való hozzáférés lehetőségét.
A vagyonbiztonság és a közbiztonság megteremtését szolgálja az üdülőegyesület által kiépíttetett kamerarendszer. Az alsóréti üdülőterület három vasúti átjárón keresztül közelíthető meg. Mindhárom átjáróhoz Balatonkenese Város Polgármesteri hivatalával együttműködve, de az Egyesület költségviselésében pályázati forrás segítségével térfigyelő kamerák létesültek, amelyek rendszámfigyelő eszközzel is kiegészülnek. Ennek jelentőségét az mutatja, hogy az üdülőterület a nyaralási szezon végével 90%-ban elnéptelenedik, ezáltal a köz-biztonság szempontjából a veszélyeztetettség növekszik. További három alsó-réti helyszínre az illegális szemétlerakás kiszűrésére, illetve megelőzésére térfigyelő kamerát helyeztettek el.
A közlekedésbiztonságot szolgálja az üdülőterületen az Egyesület közre-működésével kialakított közlekedési rend.
A vendégek és a területen nyaralók jó közérzete, biztonságérzetének javulása hozzájárul a társadalmi elégedettséghez.