Észrevételek a menetrendekkel kapcsolatban
Az Építési és Közlekedési Minisztérium társadalmi egyeztetést indított a vasúti- és autóbusz-közlekedés szervezésével kapcsolatban. Az önkormányzatok számára is biztosítják az egyeztetési folyamatban való aktív részvételt. Így fordultunk a Lakossághoz az elmúlt hetekben, kértük, küldjék el észrevételeiket. Minezek alapján összefoglalom a beérkezett javaslatokat, amelyeket továbbítottunk is a minisztérium által megbízott szervezet felé.
Kérték a lakosok a Székesfehérvár-Balatonkenese vasútvonalon egész évre bevezetni a 20:29 és 22:56-os indulású vonatok közötti járatot; valamint a Balatonkenese-Székesfehérvár vasútvonalon a 21:44 és 04:20-as indulású vonatok közötti járatot.
Jelezték, hogy hasznos lenne a Balatonkenese-Balatonfüred vonalon – iskolaidőben – egy kb. 6:50-kor induló vonat, amellyel a középiskolás gyerekek beérnének a füredi iskolákba 8 órára és nem egy órával korábban.
Budapest Déli Pályaudvar és Balatonfüred között hétköznap az utolsó vonat a 19:35-ös, ez is átszállós. A következő 21:10-kor indul, 2 óra 26 perces menetidővel. Célszerű lenne egy 20:30 óra körüli vonat, a szokásos 1,5 órás menetidővel.
Többen jelezték, hogy lenne igény autóbuszos járatra Budapest és Balatonkenese között. Korábban ezt sokan használták.
Siófokról 19:15-kor indul vissza autóbusz Kenesére, és nincs az es-ti órákban több menetrend szerint. Ez lehetetlenné teszi egy program, bevásárlás, vagy munka utáni hazautazást. Vasárnaponként van még 20:30 órakor egy járat, ezt javasolnánk kiterjeszteni a hétköznapokra is, vagy esetleg egy későbbi – 21 óra, 21:30 órai indulással.
Balatonkeneséről Balatonalmádiba nehézkes a közlekedés. A legtöbb busz, amely Veszprémig megy, Balatonfűzfő érintésével teszi meg az utat, tehát Fűzfőgyártelepen át kell szállni, ha Almádi az utazási cél. Vonatközlekedés van, de sokaknak, főként az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevő időseknek nehéz gyalogosan eljutniuk a vasútállomásig.
Balatonkeneséről Balatonarácsra reggel 7:11-kor induló vonat – a 9712 számú járat – májusban megszűnik és csak szeptemberben áll menetrendbe újra. Buszokkal, átszállással nem lehet eljutni Arácsra. Kérték többen is, örülnének, ha a tanévben végig járna ez a vonat.
Ugyancsak többen jelezték, hogy hasznos lenne, ha Balatonkeneséről Berhidára, Várpalotára indulna busz a reggeli és a délutáni órákban. Ezekre a településekre csak Balatonfűzfőn vagy Veszprémen keresztül lehet eljutni, nagy kerülővel.
Felmerült, hogy Budapest és Hévíz között közlekedjen autóbusz. Ezt a Balatonkenesén élők is igénybe tudnák venni, így egyszerűen eljutnának Budapestre és Hévízre is.
Balatonkeneséhez tartozik közigazgatásilag a szomszéd község, Papkeszi. Lakossági észrevétel alapján kérjük az autóbuszos közlekedés megoldását.
Veszprémből az autóbuszos közlekedés az esti órákban hiányos, az utolsó járat 19:10 órakor indul Balatonkenese felé. Sokan jelezték, hogy legyen később is egy járat, hiszen a 19:10-es buszt a munkából hazafelé tartók, az iskolások, ha délutáni szabadidős programjuk van, nem érik el. Javasoljuk 21 óra magasságában egy buszjárat indítását.
Köszönjük mindazoknak, akik eljuttatták észrevételeiket. Reméljük, a szükségesnek ítélt változások bekövetkeznek majd.
Győrfi Károlyné
alpolgármester







